Jestem EKO - nowa moda czy styl życia?

Jestem EKO - nowa moda czy styl życia?

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na problemy ekologiczne. Coraz bardziej jesteśmy zasypywani w prasie czy też w telewizji różnorakimi kampaniami ekologicznymi, które mają promować ochronę środowiska.

Wiele osób zaczyna się interesować segregowaniem śmieci, kupowaniem toreb wielokrotnego użytku czy odzieżą ekologiczną. Chcemy chronić środowisko naturalne. I pojawia się w tym względzie pytanie czy są to świadome wybory czy może tylko nowa moda. Dzisiejszy człowieka raczej ma nastawienie konsumpcyjne i nie patrzy na ekologię. Taka moda przyszła do nas z Zachodu. Ekomoda jest wezwaniem do zwracania uwagi na to jak nasze środowisko jest mocno eksploatowane. Mówi się często o problemach również, jeśli chodzi o warunki pracy między innymi w fabrykach odzieżowych na świecie.

Co to jest ekologiczna moda?

Obecnie mamy coraz więcej konsumentów, którzy świadomie wybierają ekologię i starają się żyć w zgodzie z naturą. Hasła kampanii reklamujących ochronę środowiska trafiają do najmłodszych i są tam od początku dobre nawyki. Nie tylko sortujemy śmieci, ale w sklepie coraz więcej osób dokonuje wyboru produktów ekologicznych, naturalnych. Taki ekologiczny konsument swoimi wyborami promuje ekologię, nie tylko wspomaga środowisko, ale żyjąc w nim chce działać. Obecnie dostęp do Internetu nie jest problemem i można szukać różnorakich tematów, akcji, czy artykułów, które do ekologii będą się odnosić, by zawsze być na czasie z tematem.

Jak być eko?

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele rzeczy można robić ekologicznie. Tak proste czynności, o których nie mamy pojęcia mogą doprowadzić do tego, że nasza świadomość ekologiczna będzie zdecydowanie lepsza. Wybierając rower zamiast samochodu będziemy zmniejszać emisję spalin, które trują nasz organizm. Zamiast resztki jedzenia wyrzucić można przygotowywać jedzeniowe mixy, tak że te różne składniki będą połączone. Starajmy się wyłączać różnorakie urządzenia, gdy długi czas z nich nie korzystamy.

Resztki jedzenia szczególnie, jeśli mamy działki czy ogród mogą się stać naszym ekologicznym nawozem. Zamiast zwykłych plastikowych torebek można szukać takich ekotoreb, które będą dla nas dobrym wyborem. Zamiast kupować nowe markowe ubrania można udać się do lumpeksu i tam też uda się coś kupić. A może wymienić się ubraniami z koleżankami, które również maja taką odzież, której już nie noszą. Zamiast do sprzątania używać chemikaliów można wybrać naturalne środki takie jak ocet, który doskonale odkamienia i czyści.

Zdrowy styl życia czy nowy trend?

Obecnie hasła dotyczące ochrony środowiska naturalnego są coraz bardziej popularne. Towarzyszą nam na co dzień. Jesteśmy dumni, że w gronie znajomych możemy pochwalić się, że jesteśmy ekologiczni. Wiemy co wybieramy w sklepach wiemy czym jest produkt bio. Dzięki temu będziemy czuć się lepsi, modni, na topie. Ale czy tak naprawdę o to nam tylko będzie chodzić. Nie wystarczy kupić parę produktów czy segregować śmieci. Chodzi o całą filozofię życia jaką będziemy prowadzić. Ostatecznie to my będziemy decydować o tym, czy hasło jestem eko będzie dumnie brzmiało w naszych ustach, czy będzie wyłącznie pustym hasłem, którym się posługujemy.

Musimy uczyć się wielu rzeczy i dopiero wtedy będziemy mogli iść w dobrym kierunku. Coraz więcej konsumentów jest już świadomych. Zaczynamy między innymi uczyć nasze dzieci jak powinno się korzystać z dóbr natury, by ich nie niszczyć. to wszystko ma sens i powinno się udać. Nasz styl życia to my więc warto pokazywać siebie w dobrym stopniu.